profile

PROFIL RATOWNICTWO MEDYCZNE

W tym roku w naszej szkole po raz pierwszy zaczął działać nowy profil "ratownictwo-medyczne". Tworzy go klasa Ib wraz z profilem "rekreacyjno-sportowym". Mimo tak licznej klasy uczniowie dnia 13.02.2013r.pojechali do Stacji Pogotowia Ratunkowego we Włocławku. Wyjazd ten miał pokazać uczniom jak to jest pracować w pogotowiu oraz przedstawić podstawowe informację dotyczące zawodu ratownika. Przy okazji mieliśmy możliwość zobaczenia wnętrza karetki oraz innych pomieszczeń służbowych.

Podczas wycieczki uczniowie mogli zapoznać się z historią Stacji Pogotowia Ratunkowego we Włocławku. Do 1972 roku działała ona jako jednostka samodzielna. Podległa Prezydium Powiatowej Rady Narodowej we Włocławku. Swoją siedzibę miała przy ulicy Przedmiejskiej. W 1972 roku oddano do użytku obecną siedzibę Stacji przy ulicy Lunewil 15. Jako samodzielna jednostka działa od 1.07.1985 roku nosząc nazwę Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Od 1.11.1998 roku Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego została przekształcona w Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Stacja Pogotowia Ratunkowego i działa do chwili obecnej. Organem założycielskim SPR jest Sejmik Samorządowy Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Uczniowie dowiedzieli sie również jak ważna i trudna jest praca dyspozytora. Przypomniane zostały także ważne informacje na temat wzywania pomocy.  Podstawowym numerem alarmowym pogotowia ratunkowego w Polsce jest numer bezpłatny 999.Pod tym numerem należy zgłaszać wszelkie sytuacje, tj. wypadek, poród, nagłe zachorowanie lub pogorszenie stanu zdrowia, w których niezbędna jest pomoc zespołów ratownictwa medycznego. Każda minuta się liczy, zatem jeśli stwierdzimy, że stan osoby potrzebującej jest poważny, a my sami nie możemy udzielić pomocy bez zastanowienia należy wzywać zespół. Zgłoszenia odbiera dyspozytor, który zadaje kilka podstawowych pytań w celu ustalenia powodu wezwania oraz wysłania właściwego rodzaju karetki.

Patrycja Paliwoda Natalia Najlepsza